השתלת שיער היא דרך מקובלת ואפקטיבית לטיפול בתופעת ההתקרחות. העיקרון המנחה את השתלת שיער מבוסס על העברת שיער בעל תכונות חזקות מחלקה האחורי של קרקפת הראש (שיער בעל תכונות חזקות יותר משל השיער המצוי בחלקה הקדמי של הראש) לאזור ההתקרחות המיועד למילוי. פעולה זו, הנעשית באמצעות הרדמה מקומית, מאפשרת לשיער המושתל לצמוח במיקומו החדש באופן טבעי לחלוטין לאורך כל חייו של האדם.

השתלת שיער בשיטת FUE ו- FUT

השיטה הבסיסית של הוצאת שיער מחלקה האחורי של הקרקפת והעברתו לאזור הדליל משיער הינה שיטה מוכרת שהחלו להשתמש בה לפני שנים רבות. יחד עם זאת, בעבר, מילוי האזור שסובל מבעיות נשירת שיער או התקרחות היה באמצעות השתלת קבוצות שיער באופן כזה שאמנם מילא את האזור הדליל, אולם ניתן היה להבחין באופן ברור מי עבר השתלת שיער. כיום, עם התפתחותה של הרפואה, הקדמה הטכנולוגית ומיומנות הרופאים המטפלים  שיטות ההשתלה השתפרו באופן כזה שזיהוי שיער מושתל הופכת למשימה כמעט בלתי אפשרית.

שיטות מודרניות וטכניקות השתלת שיער

כאמור, היום קיימות שיטות שונות ומתקדמות לביצוע השתלת שיער, המשתנות בהתאם לאופי ההשתלה המבוקשת, לכמות וגודל השתלים המושתלים, לציוד הרפואי בו נעזר הרופא, לאופן הוצאת השערות מהאזור התורם ולדרך שבה מושתלות השערות במיקומן החדש. השיטה הנפוצה ביותר להשתלת שיער הינה (FUT (Follicular unit transplantation. השתלה זו נעשית על ידי הוצאת רצועת עור עם שיערות מחלקה האחורי של הקרקפת והפרדת יחידות השיער תחת מיקרוסקופ באופן מדויק ליחידות שיער של 1-4 שיערות הצומחות יחד. בזמן שהמטופל שוכב על הגב, מבצע הרופא נקבים קטנים באזור בו מתוכננת השתלת השיער ולשם מחדירים את זקיקי השיער שהופרדו והוכנו קודם על ידי צוות רפואי מיומן.

השתלת שיער בשיטת FUE הינה שיטה נוספת, אשר מהווה בעצם את השדרוג של שיטת ה- FUT. בשיטה זו הרופא מוציא זקיק שיערה מהאזור התורם באמצעות מחט בעלת קוטר מיניאטורי ובאמצעות מכשיר מיוחד משתיל אותה באיזור המקריח. לעומת ה- FUT לאחר השתלת שיער בשיטת FUE לא נשארת צלקת וההחלה עורכת כ- חמישה ימים, לפי שמחליטים לבצע השתלת שיער חשוב ליצור קשר עם רופא מומחה ולקבל מידע אודות השתלת שיער בשיטת FUE.

תמונות נוספות בנושא השתלת שיער לפני ואחרי

פרטים על הטיפול

הזמן הממוצע לביצוע השתלת שיער כזו משתנה מהשתלה להשתלה, וזאת בהתאם למספר השתלים אותם קובעים מראש. יחד עם זאת, השתלה ממוצעת אורכת כשלוש שעות, בהן המטופל נמצא כל העת בהכרה מלאה, צופה בטלוויזיה, מאזין למוזיקה ומשוחח עם הצוות הרפואי. בתום השתלת השיער משוחרר המטופל לביתו ויום לאחר מכן כבר רשאי לחפוף את ראשו. בחודשים הראשונים שלאחר ההשתלה כל השיער המושתל נושר, אולם שורשיו נותרים במקומם כך שכבר לאחר שלושה חודשים מיום השתלת השיער מתחיל השיער המושתל לצמוח ולגדול באופן טבעי במקומו החדש, בקצב נורמלי של סנטימטר בחודש.

מי המועמד המתאים לטיפול השתלת שיער?

בדרך כלל לא תבוצע השתלת שיער לגברים שטרם הגיעו לגיל 25, מכיוון שעד אז קשה לאבחן בצורה ברורה את אופן וסוג ההתקרחות. זו אחת הסיבות שהחלטה חשובה מאוד בנושא השתלת שיער היא זהות הרופא המבצע. בשנים האחרונות נהוג לבצע גם השתלת שיער לנשים, הרופאים המומחים בביצוע השתלות שיער הנם בעיקר רופאי עור ופלסטיקאים, אשר מיומנים בביצוע השתלות מסוג אלה ובעיקר בתכנון המדויק של השתלת השערות. תכנון לא נכון, ומיקום מוטעה של השערות המושתלות עשויות לגרום לעוגמת נפש ולנזק בלתי הפיך. על כן, קיימת חשיבות עליונה בהתייעצות עם רופא עור מומחה אשר ימליץ על זהות הרופא שיבצע את ההשתלה.

לשערות שהושתלו על ידי רופא עור מומחה סיכויי צמיחה של 95%. חשוב לדעת כי השתלת שיער אינה עוצרת את תהליך ההתקרחות. אמנם, שיערות שהושתלו ימשיכו לצמוח גם במקומן החדש, אולם סביר להניח כי השערות "המקוריות" שנותרו בעיקר באזורי קדמת הראש ומרכזו (אותן שיערות שלא הושתלו), ימשיכו לנשור "כמתוכנן". ניתן למנוע את נשירתן העתידית של שיערות אלו באמצעות טיפול תרופתי דוגמת פרופסיה ובכך לשמור על השיער שכבר קיים.

המנתח – לעשות את הבחירה הנכונה!

אחת הערובות להצלחת השתלת השיער היא בחירת הרופא המתאים, שמיומנותו לא רק בביצוע הפעולות הכירורגיות כפי שפורטו, אלא קודם כול בתכנון מדויק של ההשתלה, שכן תכנון לא נכון עלול לגרום נזק בלתי הפיך. לכן על המועמד להשתלה לבדוק היטב את זהות הרופא, את מומחיותו ואת ניסיונו בביצוע טיפולים כירורגיים והשתלות שיער. הרופאים המומחים בתחום השתלות שיער הם רופאים מומחים למחלות עור או פלסטיקאים. כך, למשל, בארצות הברית ובאירופה 70 אחוז מהרופאים המבצעים השתלות שיער הם רופאי עור, 25 אחוזים הם רופאים מומחים בכירורגיה פלסטית, ורק חמישה אחוזים הם רופאים אחרים.

לכן מוטב להיוועץ ברופאי עור מומחים בנוגע לרופא שיבצע את ההשתלה. בעת פגישת ההיכרות בין המועמד להשתלה לבין הרופא שנבחר לביצוע הפעולה, על המועמד לבקש מן הרופא תעודות המעידות על התמחותו בתחום השתלות שיער, ורצוי לבקש ממנו לראות תצלומים רבים המתעדים מטופלים לפני הטיפול ולאחר ביצוע השתלת שיער על ידיו.

יש לזכור שלצד הרופא עובד צוות מנוסה ומיומן, שתפקידו בין השאר לברור את השיער המיועד להשתלה. אפילו רופא מנוסה ביותר אינו יכול לבצע את הפעולה, כאשר הצוות שלצדו אינו בעל ניסיון, ולכן גם נושא זה צריך להיבדק על ידי המועמד לעבור השתלת שיער.

לייעוץ ויצירת קשר עם ד"ר אלכס גינזבורג מומחה ברפואת עור וחלוץ בתחום השתלת שיער בחו"ל ובארץ, מלאו פרטיכם כאן!

הדפס עמוד זה הדפס עמוד זה