סיבות להיווצרות קרחת, התקרחות ונשירת שיער

 בחלקים שונים בגוף האדם, שהשיער הוא אחד מהם, קיים אנזים בשם 5-אלפא-רדוקטאז. בעזרת אנזים זה מתפרק הורמון הטסטוסטרון והופך לדיהידרוטסטוסטרון (DHT).

כאשר ה-DHT נקלט באתרי הקליטה שלו על זקיקי השיער שבקידמת הקרקפת ובמרכזה, הוא גורם להרס הדרגתי שלהם, כנראה עקב תגובה הגנתית. כלומר, המערכת החיסונית של הגוף מזהה בטעות את הזקיקים שבהם נקלט ה-DHT כגוף זר, ותוקפת אותם עד לחיסולם המוחלט. כל התהליך הזה מושפע למעשה מתהליך גנטי הורמונלי, ולכן עד גיל ההתבגרות, בשנים שבהן הטסטוסטרון מצוי בגוף בכמויות נמוכות יחסית, נוצרת כמות DHT מועטה מכדי להזיק לזקיקי השיער.

לאחר גיל ההתבגרות עולה במידה ניכרת כמות הטסטוסטרון בגוף, ואיתה כמות ה-DHT. בשלב זה מתחילים הזקיקים להינזק. הם הולכים ומתכווצים בהדרגה, תקופת הצמיחה בהם מתקצרת ותקופת המנוחה מתארכת, והשיער נעשה דק יותר ואיכותי פחות. תהליך זה נמשך שנים עד לחוסר תפקוד מוחלט של הזקיקים, שבסופו נושר השיער ומתקבלת קרחת.

דפוס התקרחות פרוגרסיבית הוא הדפוס הנפוץ בקרב התקרחות גברית (בקרב נשים הוא נפוץ בצורה פחות בולטת). בעוד גברים סובלים בדרך כלל מתופעה של התקרחות טיפוסית המתאפיינת בנסיגת קו השיער ובקרחת באיזור הרקות ("מפרצים") ובקודקוד, התקרחות נשית נגרמת בדרך כלל מהידלדלות השיער בחלקו העליון של הראש, אך קו השיער נשמר.

נשירת שיער עלולה אמנם למנוע מגורמים שונים כגון מחלה, תרופות מסוימות, מצב של לחץ נפשי, אך רוב האנשים הסובלים מאותה התקרחות טיפוסית או מנשירה פרוגרסיבית ירשו את הנטייה מהוריהם. ברוב המקרים הסיבה לתופעת התקרחות היא גנטית, כלומר נשירת שיער זו מורשת מגנים המועברים מצד האם או מצד האב, ולעיתים מצד שניהם. יחד עם זאת, לפעמים עשויה ההתקרחות לדלג על דור.

קרחת בגיל מאוחר

רוב בני האדם סובלים במידה מסוימת מנטייה לנשירת שיער, ובגיל 50, 60 או 70 מעטים הם אלה היכולים להתהדר במצב של שיער מלא כמו בתקופת גיל ההתבגרות. בעלי הנטייה הגנטית להתקרחות יתחילו בדרך כלל לאבד שיער מוקדם יותר ובמידה רבה יותר מאלה שאין להם נטייה גנטית לכך.

קרחת לגברים ונשים – הבדלים

בקרב רבע מהגברים בגילאי 25 ניתן לראות סימנים כלשהם למצב של נשירת שיער, ושיעור זה עולה לשלושה רבעים בקרב בני ה-60. מתוך אותם גברים בני 60 המראים סימני התקרחות, בכמחציתם תתאפיין אותה התקרחות במיקומה בקידמת הראש ובחלקו העליון.

גם נשים חוות סוג של נשירת שיער והידלדלות השיער עקב נטייה גנטית, אך התקרחות משמעותית מתרחשת אצלן לרוב אחרי גיל המעבר.

בואו לשמוע עוד על קרחת וסיבותיה מפי ד"ר גינזבורג

 

למידע נוסף בנושא קרחת והתקרחות

הדפס עמוד זה הדפס עמוד זה