נשירת שיער או התקרחות עלולה להופיע בכל גיל בחיים, בקרב נשים וגברים כאחד. יש מגוון סיבות לסימפטום נשירת שיער, לכן חשוב לפנות למומחה מחלות עור ושיער המציע אבחון מקצועי ופתרונות מדעיים מתקדמים וחדשניים המסייעים לעיכוב ולמניעת המשך הבעיה. במקרים מסוימים ניתן גם לעודד את צמיחת השיער מחדש.

ראוי לציין כי נשירת שיער אצל גברים הנקראת בלטינית Hair loss שונה מהתקרחות גברית הנקראת Baldness. במרבית המקרים התקרחות אצל גברים נגרמת כתוצאה מנטייה גנטית ומגורמים הורמונליים שונים, בעוד נשירת שיער נובעת מגורמים אחרים, לכן הטיפול בתופעה שונה במהותו.

נשירת שיער נשים בכללי ונשירת שיער אצל נשים צעירות עלולה לגרום לתופעת ההתקרחות מאחר ויש ירידה בכושר ייצור השיער, תופעה העלולה להתחיל כבר לאחר גיל ההתבגרות. לכן, יש לאבחן את המקרה ולהציע למטופלת טיפול מתאים. בקרב מרבית הנשים, נשירת שיער תתחיל בגיל המעבר, כאשר נשים סובלות לרוב מהידלדלות השיער בחלק העליון של ראשן.

מאחר ונשים וגברים רבים סובלים מנשירת שיער, התפתחו לאורך השנים שלל שיטות טיפול, וניתן למצוא ברשתות הפארם מגוון רחב של תכשירים המבטיחים עולם ומלואו. כמו כן, כל אחד לבטח שמע על תרופות סבתא שונות, אך עד כה אין ביסוס מדעי להצלחת תרופות אלה, לכן חשוב לפנות לרופא מומחה כדי לאבחן את התופעה והסימפטומים ולקבל טיפול יעיל ואפקטיבי.

מניעת נשירת שיער בעזרת טיפול תרופתי

בהתאם לתוצאות אבחון הסיבות שהביאו לנשירת השיער ימליץ הרופא המטפל על טיפול בנשירת שיער שיתאים ביותר. מניעת נשירת שיער בעזרת טיפול תרופתי אפשרית באמצעות מינוקסידיל או פרופסיה. בנוסף, ניתן להשתמש בתרופת דוטסטריד, התרופה מיועדת לטיפול באנשים הסובלים מערמונית מוגדלת אך היא גורמת לתופעות לוואי שונות, ביניהן עיכוב ומניעת נשירת השיער. התרופה אינה מאושרת עדיין לטיפול במניעת נשירת שיער על ידי ה- FDA ומשרד הבריאות הישראלי.

טיפול תרופתי באמצעות מינוקסידיל, תרופה ללא מרשם רופא, הידועה גם בשמות מינוקסי, אלופקסי וריגיין, מיועד לטיפול מקומי בנשירת שיער. מינוקסידיל היא התרופה הראשונה שאושרה לטיפול באלופציה אנדרוגנטית (התקרחות גברית טיפוסים). יש למרוח באופן ישיר את התרופה על הקרקפת תוך עיסוי החומר כדי להספיגו היטב בעור. לאחר כ- 6 חודשים ניתן להתחיל לראות תוצאות, אך חשוב לדעת כי טיפול באמצעות גרסת מינוקסידיל 5% מבטיח יעילות גבוהה יותר בהשוואה לגרסת מינוקסידיל 2%.

טיפול תרופתי באמצעות פרופסיה, תרופה המחייבת מרשם רופא וידועה גם בשם פינסטריד, הוכח כיעיל בתופעת אלופציה אנדרוגנטית. התרופה אושרה לראשונה על ידי ארגון ה- FDA לטיפול בבלוטת הערמונית, ואחת מתופעות הלוואי של התרופה היא הפחתת שיעור נשירת השיער בקרב 90% מהגברים, כאשר בקרב 65% מהגברים שנטלו את התרופה חלה צמיחה מחודשת של השיער.

מניעת נשירת שיער בעזרת טיפול קוסמטי

כאמור, נשירת שיער אצל נשים וגברים נגרמת מסיבות שונות ומגוונות. הבעיה מטרידה רבים באוכלוסייה, בגילאים שונים, לכן אין זה פלא כי תעשיית הקוסמטיקה נחלצת לעזרת הסובלים מנשירת שיער ומציעה מגוון שיטות וטיפולים. בין השאר, ניתן למצוא במכוני האסתטיקה והקוסמטיקה מכשירי לייזר מתקדמים שגורמים לגירוי הקרקפת וכתוצאה מכך להרחבת כלי הדם ולהגברת זרימת הדם לזקיקי השיער. יצרני מכשירי הלייזר טוענים כי המכשירים שלהם מפחיתים את עודף ה- DHT מסביב לשורשי השיער ולכן התאים מתחדשים והשיער מתחזק ונראה בריא יותר.

ראוי לציין כי קיימים גם מסרקי לייזר לשימוש בבית, ניתן לרכוש אותם באתרי אינטרנט שונים. עם זאת, למרות ההבטחות הרבות של יצרני המסרקים ומכשירי הלייזר, טרם הוכח כי הטיפול יעיל, אך לבטח הוא אינו מזיק.
טיפול באמצעות מסותרפיה נחשב ליעיל יותר, במהלך הטיפול מזריקים באמצעות מחט ייעודית ריכוז נמוך של מינוקסידיל, פנתנול וביוטין לאזור התת עורי בקרקפת. לרוב, ניתן לראות תוצאות כבר לאחר חמישה טיפולים, כאשר בקרב כ- 50% מהמטופלים ניתן לצפות גם בצמיחת שיער מחדש.

פתרון קוסמטי נוסף להסוואת נשירת השיער הוא באמצעות טופיק, תכשיר קוסמטי המכיל סיבים מיקרוסקופיים מחומרים אורגניים. הסיבים מתמזגים עם שיער הראש ומכסים אזורים דלילים. עם זאת, תכשיר טופיק אינו מהווה טיפול למניעת נשירת שיער אלא רק להסוואת האזור הדליל.

ישנם פתרונות קוסמטיים נוספים כגון תוספות שיער ופאות. עם זאת, במהלך שזירת תוספות שיער יש למשוך את השיער הקיים ולכן גורמים להיחלשותו ולנשירתו. לכן, שימוש ממושך בתוספות שיער עלול לגרום לנזק בלתי הפיך לשיערו הדליל של המטופל. פאות נהוג להדביק על הקרקפת, לשם כך יש לגלח שיער קיים ולמרוח דבק, פעולה זו עלולה לגרום להפסקת צמיחת השיער.

שיטה חדשנית ויעילה למניעת נשירת שיער נשים ומניעת שיער אצל גברים היא באמצעות לחץ אוויר. בשיטה חדשנית זו ניתן להחדיר חומרים כמו מינוקסידיל וריכוז נמוך של חומרים נוספים לעור הקרקפת, בהתאם לאבחון מקצועי והתאמת החומרים הנדרשים לטיפול. בשיטה זו ניתן להימנע מכאבים הנלווים להזרקת חומרים למניעת נשירת שיער ולעידוד הצמיחה. חשוב להדגיש כי כבר לאחר חמישה טיפולים ניתן לראות תוצאות של הפסקת נשירת השיער, במידה ואחרי עשרה טיפולים מבחינים בתוצאות הרצויות וניכר שיפור משמעותי, ממשיכים בטיפול למשך שנה, פעם בחודש.

מניעת נשירת שיער בעזרת ניתוחים

ניתוחי השתלת שיער מאפשרים למטופל ליהנות משיער מלא ובריא. עם זאת, יש לבחור בקפידה את הרופא מאחר ויש שיטות שונות להשתלת שיער והמקצועיות של הרופא קריטית להצלחת הטיפול ולהשגת תוצאות מרשימות ואיכותיות. בעבר, ניתוחי השתלת שיער היו פופולריים בעיקר בקרב גברים שסבלו מנשירת שיער ומהתקרחות, אך כיום יש שיטות חדשניות ויעילות, ללא כאבים, זמן התאוששות ארוך וללא צלקות, לכן גם נשים פונות לטיפול זה.

יש שתי שיטות פופולריות להשתלת שיער: FUT ו-FUE. בשיטת FUT מוציאים רצועת שיער עם עור מהחלק האחורי של הקרקפת ומשתילים במקום הרצוי, כתוצאה מהטיפול נותרת צלקת קטנה. בשיטת FUE מוציאים שתלים בזהירות ומשתילים באזור הרצוי, שיטה זו אינה מותירה צלקות אך מחירה גבוה יותר.

מניעת נשירת שיער בעזרת תכשירים טבעיים

אחת הסיבות לנשירת שיער בקרב גברים ונשים נובעת מחוסר בוויטמינים, לעתים כתוצאה מדיאטות קיצוניות, או כתוצאה מתזונה לקויה. גם תזונה לקויה הגורמת לחוסר במינרלים כמו אבץ ובחומצות אמינו בשיער, עלולה לגרום לנשירת שיער ולהתקרחות בקרב נשים וגברים. לכן, חשוב לעקוב אחרי הנחיות הרופא המטפל וליטול ויטמינים ומינרלים בהתאם להמלצתו המקצועית ולאחר אבחון מדויק.
כמו כן, ישנם טיפולים אלטרנטיביים המבטיחים טיפול יעיל למניעת הנשירה ולחידוש הצמיחה, ביניהם עיסוי קרקפת, אך חשוב לזכור כי קיימים גם מיתוסים רבים בשוק, לכן אין תחליף לחוות דעת של רופא מומחה. לתכשירים טבעיים המכילים דקל ננסי או אבץ אין הוכחה מדעית כי הם מסייעים למניעת נשירת שיער, ויש עוד תרופות סבתא שונות שיעילותן מוטלת בספק.

לסיכום, חשוב לעבור אבחון מקצועי על מנת לגלות את הסיבות לנשירת השיער, ובהתאם לממצאים ניתן להחליט על שיטת הטיפול הנכונה והמתאימה ביותר. כדי ליהנות מטיפול יעיל ואפקטיבי למניעת נשירת שיער ולעידוד צמיחתו, חשוב לפנות לרופא מומחה למחלות עור ושיער.

מידע שימושי

נשירת שיער אצל גברים

נשירת שיער אצל נשים

נשירת שיער אצל ילדים

סיבות לנשירת שיער

טיפול נכון בשיער

הדפס עמוד זה הדפס עמוד זה